اخبار

پُر کردن دندان با مواد سفید رنگ بهتر است یا تیره؟

پُر کردن دندان با مواد سفید رنگ بهتر است یا تیره؟

متین هادی زاده. پُر کردن دندان، روشی در درمان دندان پزشکی است که برای ترمیم ترک های جزیی، پوسیدگی دندان یا آسیب های وارد شده به سطح دندان استفاده می شود. مواد پُر کردن، می توانند حتی خارج از سطح دندان نیز برای بهبود وضعیت گاز گرفتن یا جویدن استفاده شوند. اما به راستی، کدام مواد برای پُر کردن، مناسب تر است؟ سفید رنگ یا سیاه و نقره ای رنگ.

دکتر فهیمه نوری، متخصص ترمیمی دانشکده دندانپزشکی قزوین، پاسخگوی سؤالاتی در این زمینه شده است.                                                                                                                             

چرا در پُر کردن دندان، از دو ماده سفید یا تیره رنگ استفاده می شود؟

در دندانپزشکی، دو نوع ماده ترمیمی، بیشتر از سایر مواد به کار می روند. کامپوزیت، یا همان ماده همرنگ دندان و آمالگام، یا همان ماده سیاه یا نقره ای رنگ. اولی بیشتر در دندان های جلویی و دومی، بیشتر در دندان های عقب استفاده می شود.

چرا ترمیم همه دندان ها با کامپوزیت انجام نمی شود؟

اتفاقاً بعضی از مراجعه کنندگان (بویژه بانوان) به درمانگاه ها و مطب های دندانپزشکی، خواهان این هستند که دندان های عقب آنان هم با ماده سفید رنگ پُر شود تا زیبایی بیشتری حاصل شود، ولی از آن جا که در ناحیه خلفی دهان، دندان های آسیای کوچک و بزرگ حضور دارند و این دندان ها نقش اصلی را در جویدن بازی می کنند و نیروی زیادی حین جویدن به آن ها وارد می شود، پس بهتر است که در ترمیمشان از آمالگام استفاده شود.

البته، امروزه کامپوزیت هایی با استحکام بسیار زیاد ساخته می شود که مخصوص دندان های آسیا است و بسیار عالی عمل می کند.

آیا کامپوزیت و آمالگام، تفاوت دیگری هم دارند؟

بستگی به مورد فرق دارد. آمالگام، چسبندگی به دندان ندارد و باید آنقدر آن را تراش داد تا حفره ای به شکل گیردار ایجاد شود و آمالگام را اصطلاحاً داخل آن حفره، گیر انداخت، ولی کامپوزیت به شکل دیگری به دندان چسبانده می شود  و نیاز به تراش بیش از حد نیست.

استحکام آمالگام، همینطوری بیشتر است، ولی فقط استحکام مهم نیست، بلکه قدرت چسبندگی به دندان مهم تر است.

آیا مسمومیت جیوه بر سلامتی بیمار تأثیر نمی گذارد؟

جیوه، سمی است، ولی وقتی با فلزات دیگر ترکیب می شود، جزیی از آلیاژی می شود که دقیقاً ویژگی های جیوه را ندارد. البته تحقیقات نشان داده است که شاید میزان بسیار کمی جیوه در دهان فرد آزاد شود، ولی این میزان کم، سمی نیست.

در بعضی کشورها از آمالگام استفاده نمی شود، چون نمی دانند چگونه اضافه این ماده را بعد از کار در مطب دندانپزشکی دور بریزند که وارد سیستم فاضلاب شهری نشود.

نشانه پوسیدگی دندان چیست و چه درمانی نیاز دارد؟

هر نوع تغییر رنگ، یا به اصطلاح، سیاه شدن رنگ دندان، به عنوان پوسیدگی شناخته نمی شود. در خیلی از موارد نیز پوسیدگی سطحی به علت متوقف شدن، نیازی به ترمیم ندارد و تنها با رعایت بهداشت، فرد می تواند از پیشرفت آن جلوگیری کند.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان باید چکار کرد؟

در بسیاری از موارد، پوسیدگی از بین دندان ها، یعنی جایی که مسواک به آن دسترسی ندارد، شروع می شود، پس علاوه بر مسواک زدن -که تمام سطوح به جز سطوح بین دندانی  را پاکیزه می کند-، برای حذف پلاک و جلوگیری از پوسیدگی بین  دندانی، نیازمند استفاده منظم از نخ دندان خواهیم بود و باید حداقل یک بار در روز این کار به درستی انجام شود.

مراجعه به دندانپزشکی، نقشی در این زمینه دارد؟

کنترل کردن، سلامت دندان ها هر شش ماه یک بار توسط دندانپزشک، از بروز رخداد پوسیدگی وسیع و مخرب، جلوگیری خواهد کرد.

بيشتر