اخبار

رعایت بهداشت دهان و دندان، مانعی در مقابل التهاب لثه

رعایت بهداشت دهان و دندان، مانعی در مقابل التهاب لثه

 گفتگو، متین هادی زاده. هر کسی دوست دارد لبخندی زیبا داشته باشد، و داشتن چنین حالتی فقط وابسته به داشتن یک ردیف دندان سفید نیست، بلکه دیده شدن لثه هایی سالم و خوشرنگ، یکی دیگر از شاخص های آن است. جدا از این موضوع، باید توجه داشت که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، علاوه بر پوسیدگی های دندان، منجر به التهاب لثه نیز می شود.

آلوده شدن دهان، دروازه ورود بسیاری از بیماری ها

دکتر میترا محمدی خراسانی، متخصص جراحی و بیماری های لثه دانشکده دندانپزشکی قزوین، ضمن بیان مطالب فوق، درباره پیشگیری از بیماری های لثه، گفت: دهان انسان به عنوان ورود مواد غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و آلوده بودن محیط دهان می تواند زمینه بسیاری از بیماری ها باشد. وی ادامه داد که عفونت های دهان و دندان در افراد با بیماری های قلبی و دیابت و همچنین بیماران دچار نقص سیستم ایمنی، خطر بزرگی محسوب می شود که البته با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان علاوه بر بهبود سطح سلامت خود و کاهش هزینه های درمانی، از سلامتی هم بهره برد.

به گفته این دندانپزشک متخصص، التهاب لثه، خود را به شکل لثه قرمز، اسفنجی، براق و متورم نشان می دهد به طوری که به راحتی، هنگام مسواک زدن خونریزی می کند.

پلاک دندانی، عامل اصلی التهاب لثه

دکتر محمدی خراسانی، عامل اصلی التهاب لثه را پلاک دندانی دانست که به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم استفاده از مسواک و نخ دندان، به مرور زمان بین دندان ها و اطراف لثه تجمع پیدا می کند. ایشان هشدار داد که باکتری های موجود در پلاک موجب تحریک و التهاب لثه می شود و در نهایت منجر به خونریزی از لثه یا تشکیل جِرم، عفونت و بوی بد دهان می شود.

متخصص جراحی و بیماری های لثه دانشکده دندانپزشکی قزوین، با اشاره به اینکه پیشرفت بیماری و عدم درمان مناسب، باعث تحلیل لثه و استخوان اطراف دندان شده و در نهایت باعث لقی و از دست دادن دندان می شود؛ اظهار کرد: بنابر این افراد باید تلاش کنند با مسواک کردن مرتب و نخ کشیدن منظم، تعداد میکروب های بیماری زا برای لثه و بافت نگه دارنده  دندان را پایین نگه دارند.

وی با بیان اینکه شاید تشخیص این که لثه ها بیمار شده اند برای خیلی ها دشوار باشد، توصیه کرد که افراد هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه  کنند تا از سلامت دندان ها و لثه ها مطمئن شوند.

جِرم گیری، اولین اقدام دندانپزشک

بنا به اظهار دکتر محمدی خراسانی، در بسیاری موارد، التهاب لثه ناشی از وجود جِرم که منجر به خونریزی از لثه ها یا تحلیل آن شده است و می توان آن را با جِرم گیری درمان کرد تا لثه ها پس از چند هفته به حالت طبیعی خود باز گردند.

ایشان گفت: اگر بیماری لثه در مراحل پیشرفته تر باشد، نیاز به درمان پیچیده تری دارد تا از طریق آنها متخصصان لثه به بیماران کمک کنند از بیماری های لثه و بافت نگه دارنده دندان پیشگیری کرده و بیماری های این بافت درمان شود. وی اضافه کرد که جِرم گیری زیر لثه ای، جِرم گیری بالای لثه ای، جراحی لثه، محکم کردن دندان هایی که اندکی لقی دارند و کار گذاشتن ایمپلنت دندانی به جای دندان های از دست رفته، از جمله درمان هایی است که متخصص لثه برای بیماران انجام می دهد.

بيشتر